Düzcespor Futbol Takımımıza bağlı bulunan Akademi Liglerinde top koşturan futbolcularımızın performansları hakkında Düzcespor Futbol Akademi Ligleri Genel Kaptanı Kürşat Kaya ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisiyle yaptığımız röportajda bizlere hem Akademi Liglerimizde ki futbolcularımız hem de Düzcespor Futbol Okulumuzda bulunan  öğrencilerimiz hakkında bilgi verdi.

İşte Düzcespor Futbol Akademi Ligleri Genel Kaptanı Kürşat Kaya röportajı;

MUHABİR ; “Kürşat Bey,Futbol Okulumuz Hakkında Biz ve Taraftarlarımıza Bilgiler Verir Misiniz?

KÜRŞAT KAYA : Burası aslında futbol okulu değildir. Bizler Profesyonel Futbol Takımımızın Akademi Ligine oyuncu hazırlıyoruz. Birçok futbol okulları var. Diğer okullar gibi ticari amaçla kurulmamıştır. O okulların imkanları bellidir. Oyuncuyu taşıyabilecekleri yer belli. Yerel liglerde olurlar. U-13’den sonra olan lig yani U-14’te yoklardır. U-14’e girecekse Akademi Ligine gireceklerdir. Ama maalesef girilemiyor. Gelecekleri lig U-14 Akademi Ligi olacağı için buraya çıkamıyorlar. Nedeni profesyonel futbol takımları olmadıkları içindir. Başlangıç olarak çocukların buradan başlamaları ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır.

MUHABİR: Kürşat Bey, avantaj demişken, futbolcular neden sizi tercih etsinler? Avantajları nelerdir?

KÜRŞAT KAYA : Avantajlar; Avantajları oldukça var. Bunlar öncelikle Profesyonel Futbol Takımının alt yapısında olmalarıdır. Bu altyapının getirmiş olduğu Akademi Liglerinde mücadele etme sansı olmasıdır. Akademi Liglerinde oyuncular deplasmanı öğreniyorlar, Süper Lig takımlarının alt yapılarıyla maç yapıyorlar, malzeme olsun, ulaşım olsun, konaklama olsun, gibi imkanlar sağlanıyor. Türkiye’nin vitrinine çıkıyorlar. Düzce, Türkiye penceresine açılan bir kapıdır. Akademi Liginde üniversite ile de çalışıyoruz bunun da avantajları var. Üniversite ile de akademik olarak bilimsel çalışıyoruz. Sadece futbol teknik bilgileri değil, koordinasyon, çabuk, kuvvet gibi futbol kurallarının dışında kişisel, gelişim, sağlıklı beslenme, sağlık taramaları gibi birçok konuda sosyal gelişimi de sağlanıyor. Servis imkanları var, futbolcular tesislere servis ile taşınıyor. Buradan çıkacak olan çocukların kendilerini  gösterme şansları var. Amatörde top oynayan çocukların sadece amatörde oynamaktan başka bir şansı yok. Gruplara gitme sansından başka şansları yok. Bir Akademi Ligi oyuncusu, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Konyaspor gibi Süper Ligde takımları olan takımların Akademi Liglerinde mücadele eden takımlarla oynama şansları var. Burada oyuncuları izleyenler var. Beğenilirse profesyonel olabilirler. Burada Düzcespor’un geleceği yetişiyor. Bir kaç sene sonra Duzcespor’a futbolcular çıkacak.

MUHABİR : Bizlere biraz Akademi Liglerinden Bahseder Misiniz?

KÜRŞAY KAYA: Özellikle U-15 takımımız var ki ben inanıyorum3  sene sonra Duzcespor’a futbolcu verebilecektir. Orada çok önemli gelecek vaad eden oyuncular var. Önemli olan Akademi Hazırlık Okulunu Çok iyi değerlendirebilirsek oradan gençleri Akademi Ligine kazandırabilirsek çok güzel olacak. Bu bir programdır. 3 sene sonra 15 yasında ki çocuk 18 yasında olacak. Deneyimli olacak. Görmesi gerekenleri görmüş olacak.  Akademi Liglerinde oynamak isteyen çocuklar daha önce Karabuk’e, Bolu’ya gidiyorlardı fakat şimdi ise Düzcespor’un alt yapısında oynuyorlar. Aslında bu oynamak isteyenler için büyük bir nimettir. Karabük’e yada Bolu’ya gitmemize gerek yok.

MUHABİR : Yaş Aralıkları Nedir?

KÜRŞAT KAYA : Okulumuzda 10 yaş altı ve 10 yaş üstü olmak kaydıyla 2 grup vardır. 10 yaş altını da gelişme gösteren ve gelişme gösterecek olanlar olarak 2’ye bölüyoruz. 10 yaş üstünü 11-12-13 yaş grubu olarak hazırlıyoruz. Buradan Akademi Ligine taşıyacağız. 2 öğrencimizi U-14‘e kazandırdık. İlk mezunlarımızı verdik. Bütün bunları kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Büyün bunlar dışarıdan topçu alınmadan yapılacak. Akademi Hazırlık Okulu’nda yetişecek olan futbolcular Düzcespor’un A takımına çıkacaklar. Bu Düzce için bir şanstır.

MUHABİR : Yaşadığınız Problemler Var Mı?

KÜRŞAT KAYA: Diğer kulüplerde Akademi Liginde oynayacak olan futbolcuları bazı kulüpler bu futbolcularına bu sansı tanımıyorlar. Bunlar Akademi Liginde kendilerini göstermeliler. Bu şans bu futbolculara verilmelidir. Eğer futbolcu, başarılı olamazsa yeniden geriye alırsın kendi takımında oynarlar fakat sen bir ver bakalım çocuk ne yapacak? İşte burada biz istiyoruz fakat yöneticiler Akademi Ligi için bu oyuncularını vermiyorlar. Sonuçta biz futbolcunun profesyonel olmasını istiyoruz. Düzce’nin iyilerini alarak vitrine koymak bizim en başlıca hedeflerimizdendir. Bu tarz insanlarla çalışamıyoruz. Ayrışıyoruz.

MUHABİR : Velilerin Bakış Açısı Nasıl?

KÜRŞAT KAYA : Üyü bir kadromuz var. Okulların kapanmasına yakın ciddi bir talep olacak. Veliler bunun hazırlıklarını yapıyorlar. Bizlere emanet ediyorlar. Bizler de bize düşen görevi yapacağız. İmkanlarımızı ona göre ayarlıyoruz. Şıralık’ı bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Annelerin ablalarında gelerek tesisimizi rahatça kullanabileceği hale getirmeyi hedefliyoruz. Şıralık tesislerimizi daha aktif kullanacağız.

MUHABİR : Üniversite ile de Ortak Çalışma Halinde Olduğunuzu Biliyoruz Birazda Bunlardan Bahsetsek.

KÜRŞAT KAYA : Futbol Hazırlık Okullarında kariyerli alt yapısı olan isimlerle çalışıyoruz. Düzce Üniversitesinden gelen bayan antrenörlerimiz bulunmakta. 7 kişilik iyi bir ekibimiz var. Bunlardan 3’ü bayan. Bu bayan hocalardan  1‘i kaleci antrenörü olmak üzere 3 bayan da antrenörümüz bulunmaktadır. Bu antrenörlerimizin akademik yapılarından da oldukça faydalanıyoruz. Faydalanarak oyuncularımıza aktarıyoruz.

MUHABİR : Son olarak Söylemek İstedikleriniz Nelerdir?

KÜRŞAT KAYA : Aslında fazla anlatılacak bir şey yok. Bizler burada iyi işler yapıyoruz. Cumartesi ve Pazar günleri eğitim veriyoruz. Kayıtlarımız devam ediyor. Şıralık Tesislerimizde saat 10:00 ile 12:00 arasında çalışmalarımız devam ediyor. Düzcespor ailesine katılmak isteyen herkese kapımız acıktır. Amacımız Düzce’nin sporunun gelişmesi Düzce’nin çocuklarının daha iyi imkanlar bulması, Akademi Liglerinde kendilerini göstermeleridir. Buradan da Düzcespor’a sporcu kazandırmak istiyoruz.